Hakkımızda
#

Hakkımızda

Carruba Boutique Hotel

#

Bölge yöresinde harnup olarak bilinen keçi boynuzunun hikayesi...

Kaş bölgesinde oldukça meşhur, geçmişte yöre halkının geçim kaynağı olan keçi boynuzu ağacının hikayesi yıllar öncesine dayanmaktadır. Likya döneminde en önemli ticaret limanı olan Antiphellos'tan, Kaş'ın köylerinden Ağustos ve Eylül aylarında hasat edilen keçiboynuzları başka şehirlerine gemilerle gönderiliyordu.

Bahçemizde yıllardır meyvesini topladığımız, pekmezini yaptığımız keçiboynuzu ağacımızı şimdi bambaşka bir hikâyeye ev sahipliği yapıyor. Sizi otelimizin kapısında karşılayacak olan 250 yaşındaki emektar ağacımız bizim ismimize de ilham kaynağı oluyor. İtalyancası Carruba olan keçiboynuzunun en büyük gizemi çekirdekleridir. Her zaman aynı ağırlıkta olan keçiboynuzu çekirdekleri yüzyıllar boyunca elmas tartmak için kullanılmıştır. Bugün kullanılan kırat veya karat terimi bu çekirdekten gelmektedir.

Keçiboynuzu uzun süre bekletildikten sonra filiz verebilmektedir. Bu, keçiboynuzunun çok fazla kuruması ve bekletildiğinde içine su alması olasılığının çok az olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle keçiboynuzunun son ağırlığı sabittir. Meyve bu özelliği ile Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ağırlık ölçüsü olarak kullanılmıştır. O dönemin ağırlık birimi 'dirhem', dört adet keçiboynuzudur. Ayrıca günümüzde olağandan fazla süslenen ve giyinen kişilere ‘iki dirhem bir çekirdek’ deyimi, Osmanlı dönemindeki bir altın paranın ağırlığına yapılan bir atıftır.

Biz de bu kaliteyi ve şıklığı, eşsiz doğal güzelliklere sahip bir balıkçı kasabası olan Kaş'ın salaşlığı ve rahatlığıyla birleştirdik ve yeni bir yola çıktık. Kaş'ın eşsiz doğasında, huzuru ve konforu hissedeceğiniz Carruba Boutique Hotel'in her köşesini tamamen doğadan esinlenerek, size özel olarak tasarladık. Yeşilin, masmavi denizin ve mimarinin buluştuğu otelimizde siz değerli misafirlerimizle en kısa zamanda buluşmak dileğiyle...